Krijoni Nje Miqesi Te Re Nder Shoqerine E Njeri Tjetrit.... Ketu Do Gjeni Gjithcka Qe Ju Duhet.
 
ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Feja islame dhe kushtet per te qene musliman!....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Arsen

avatar

Male Numri i postimeve : 4
Age : 36
Vend Ndodhja : durres albania
Puna/Hobi : graphic designer
Humor : mr bean`s
Registration date : 02/05/2008

MesazhTitulli: Feja islame dhe kushtet per te qene musliman!....   Sat Jul 05 2008, 01:46

Zanafilla e Islamit

Kur'ani tė gjithė profetėt i konsideron muslimanė dhe Ademin (njeriun e parė tė krijuar) e konsideron besimtarin dhe profetin e parė. Muhammedi konsiderohet vetėm profeti i fundit i Zotit, pėrmes tė cilit Zoti njofton njerėzimin rreth devijimeve nė besim qė janė shkaktuar gjatė shekujve tė shumtė.

[redaktoni] Kushtet kryesore tė Besimit nė Islam

Kushtet kryesore tė Besimit Islam janė:

* Besimi nė Allahun, Zot Krijues i Qiejve dhe Tokave
* Besimi nė Melekėt (Engjėjt) e Allahut, si krijesa tė Tij. Feja Islame tregon se Allahu nga drita, krijoi melekėt, qė kanė detyra tė caktuara.
* Besimi nė Pejgamberėt e Allahut (profetėt). Mbi 124 mijė persona, Feja Islame thotė se Allahu i zgjodhi pėr ta pėrcjellur misionin e Tij tek popujt. Tė gjithė kėta ishin Pejgamberė, ndėr tė cilėt 4 mė kryesorėt ishin: Ibrahimi, Musa, Isa dhe Muhammedi.
* Besimi nė Librat e Allahut. Islami mėson se janė 4 libra kryesorė tė Allahut, Tevrati qė iu zbrit Musait, Zeburi qė iu zbrit Davudit, Inxhili qė iu zbrit Isait dhe Kur'ani qė iu zbrit Muhammedit. Ndėrsa pėrmenden edhe disa fletushka qė iu janė zbritur Shitit (djali i Ademit, njeriut dhe Pejgamberit tė Parė), Ibrahimit dhe Musait.
* Besimi nė Ditėn e Kijametit. Islami tregon se pas shkatėrrimit tė botės, njerėzit do tė pyeten pėr veprat qė kanė bėrė gjatė jetės sė tyre nė Tokė, nė njė ditė tė gjatė qė quhet Dita e Kijametit ose e Gjykimit.
* Besimi nė Caktimin e Allahut. Islami mėson se ēdo qė ndodh sipas Caktimit tė Allahut.

[redaktoni] Shtyllat e Fesė Islame

* Deklarata Islame / Shehadeti: "Esh-hedu en la ilahe il-lallah, ve esh-hedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu "

"Dėshmoj se nuk meriton kush adhurim pos Allahut dhe se nuk meriton kush pasim pos Muhammedit qė ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij", e cila duhet tė shprehet me gojė nga njė person, por edhe tė besohet me zemėr.

* Shtylla e dytė ėshtė Namazi, falja e pesė kohėve tė namazit nė ditė.

* Agjėrimi nė muajin e Ramazanit.

* Zekati, qė ėshtė "detyrim" nga pasuria, tė cilin e japin vetėm ata qė kane njė shumė tė konsiderueshme tė tė ardhurave. Zekati jepet njėherė nė vit, nė njė sasi prej njė tė dyzetėn, ose 2,5 % tė pasurisė.

* Kryerja e Haxhxhi, pėr ata qė janė tė shėndetshėm dhe qė u mjaftojnė shpenzimet e udhėtimit deri nė Kabe dhe pėr kthim nė atdheun e tyre. Kėta persona Haxhxhin e kanė detyrė tė domosdoshme, kur shpenzimet e Haxhxhit nuk cenojne buxhetin e familjes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
dorentina
Admin
Admin
avatar

Female Numri i postimeve : 25
Age : 29
Vend Ndodhja : rennes france
Puna/Hobi : muzik, sport
Humor : mdr,
Registration date : 31/05/2008

Character sheet
arsen:
1/1  (1/1)

MesazhTitulli: Re: Feja islame dhe kushtet per te qene musliman!....   Thu Jul 10 2008, 23:00

Arsen shkruajti:
Zanafilla e Islamit

Kur'ani tė gjithė profetėt i konsideron muslimanė dhe Ademin (njeriun e parė tė krijuar) e konsideron besimtarin dhe profetin e parė. Muhammedi konsiderohet vetėm profeti i fundit i Zotit, pėrmes tė cilit Zoti njofton njerėzimin rreth devijimeve nė besim qė janė shkaktuar gjatė shekujve tė shumtė.

[redaktoni] Kushtet kryesore tė Besimit nė Islam

Kushtet kryesore tė Besimit Islam janė:

* Besimi nė Allahun, Zot Krijues i Qiejve dhe Tokave
* Besimi nė Melekėt (Engjėjt) e Allahut, si krijesa tė Tij. Feja Islame tregon se Allahu nga drita, krijoi melekėt, qė kanė detyra tė caktuara.
* Besimi nė Pejgamberėt e Allahut (profetėt). Mbi 124 mijė persona, Feja Islame thotė se Allahu i zgjodhi pėr ta pėrcjellur misionin e Tij tek popujt. Tė gjithė kėta ishin Pejgamberė, ndėr tė cilėt 4 mė kryesorėt ishin: Ibrahimi, Musa, Isa dhe Muhammedi.
* Besimi nė Librat e Allahut. Islami mėson se janė 4 libra kryesorė tė Allahut, Tevrati qė iu zbrit Musait, Zeburi qė iu zbrit Davudit, Inxhili qė iu zbrit Isait dhe Kur'ani qė iu zbrit Muhammedit. Ndėrsa pėrmenden edhe disa fletushka qė iu janė zbritur Shitit (djali i Ademit, njeriut dhe Pejgamberit tė Parė), Ibrahimit dhe Musait.
* Besimi nė Ditėn e Kijametit. Islami tregon se pas shkatėrrimit tė botės, njerėzit do tė pyeten pėr veprat qė kanė bėrė gjatė jetės sė tyre nė Tokė, nė njė ditė tė gjatė qė quhet Dita e Kijametit ose e Gjykimit.
* Besimi nė Caktimin e Allahut. Islami mėson se ēdo qė ndodh sipas Caktimit tė Allahut.

[redaktoni] Shtyllat e Fesė Islame

* Deklarata Islame / Shehadeti: "Esh-hedu en la ilahe il-lallah, ve esh-hedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu "

"Dėshmoj se nuk meriton kush adhurim pos Allahut dhe se nuk meriton kush pasim pos Muhammedit qė ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij", e cila duhet tė shprehet me gojė nga njė person, por edhe tė besohet me zemėr.

* Shtylla e dytė ėshtė Namazi, falja e pesė kohėve tė namazit nė ditė.

* Agjėrimi nė muajin e Ramazanit.

* Zekati, qė ėshtė "detyrim" nga pasuria, tė cilin e japin vetėm ata qė kane njė shumė tė konsiderueshme tė tė ardhurave. Zekati jepet njėherė nė vit, nė njė sasi prej njė tė dyzetėn, ose 2,5 % tė pasurisė.

* Kryerja e Haxhxhi, pėr ata qė janė tė shėndetshėm dhe qė u mjaftojnė shpenzimet e udhėtimit deri nė Kabe dhe pėr kthim nė atdheun e tyre. Kėta persona Haxhxhin e kanė detyrė tė domosdoshme, kur shpenzimet e Haxhxhit nuk cenojne buxhetin e familjes.
Pyetja eshte te gjith myslymanet i respektojn keto kushte kryesore te besimit islam?dhe ne qoftese jo a jan gjithmon islamist ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dorentinabis.skyrock.com/
ajten
VizitorMesazhTitulli: ca te them   Wed Jul 30 2008, 00:15

ja moj shoqe se ato gjithmon mbesin mysliman edhe se nuk i plotsojn kushtet zoti ka meshire mbi popullin e vet por ka c anjerez qe nuk besojn ne zot tybestikfa frigesohem shum nga zoti dhe nuk pegaditen aspak per ate tjeteren bot qe na pret sa do pak duhet pak te mendojm per atje bile pak te pregaditemi . ja prsh si pregaditemi per ne shkkoll marim librat bejm detyrat etj ose kur dalim vishemi rregullohemi zbukurohemi e kshu duhet me u pregadit epr atje se cfar kemi ber atje do na del perpara kshu qe plotsojeni kushtet motra dhe vellezer qe dhe zoti te mburret me ne te thot ja populli im degjon profetin dhe zotin . eselamu alejkum
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Feja islame dhe kushtet per te qene musliman!....   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Feja islame dhe kushtet per te qene musliman!....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
One-love :: Sociale :: Feja Dhe Besimi Ndaj Saj-
Kėrce tek: