One-love
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Krijoni Nje Miqesi Te Re Nder Shoqerine E Njeri Tjetrit.... Ketu Do Gjeni Gjithcka Qe Ju Duhet.
 
ForumForum  PortalliPortalli  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 HIPNOZA... !

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 140
Age : 33
Vend Ndodhja : Durres
Puna/Hobi : Tatto
Registration date : 01/05/2008

HIPNOZA... ! Empty
MesazhTitulli: HIPNOZA... !   HIPNOZA... ! Icon_minitimeTue Jul 01 2008, 15:39

Hipnoza eshte nje gjendje e ndryshuar e ndergjegjes qe karakterizohet nga nje sugjestionueshmeri te larte. Hipnoza ka te beje me krijimin e nje gjendje enderrore te njerezit nepermjet perdorimit te sugjestionit gojor. Hipnoza dikur mendohej se qe nje forme e fjetjes. Hipnoza ka nje histori shume te gjate, per here te pare si fjale ajo eshte perdorur qe ne periudhen antike, ne Greqine dhe ne Egjyptin e lashte madje eshte perdorur edhe me pare ne Bibel por ne periudhen moderne per here te pare ajo eshte perdorur ne 1700 nga nje doktorr Vienez Frans Anton Mesmer, i cili demostroi nje teknike te quajtur magnetizmi trupor.

Mesmer perdori kete teknike i pari, ai ne nje vaske uji me shufra te magnetizuara prodhonin nje rryme elektrike qe jepte goditje krize te pacientet. Mesmerizmi me vone u be i njohur si hipnotizem meqe theksi u kalua te krijimi i nje gjendje te ndryshuar te ndergjegjes nepermjet sugjestionimit gojor. Me vone ne mjeku francez Charchot i cili mendonte se hipnoza ishte nje menyre per te ndihmuar njerezit te shtendoseshin. Zigmund Frojdi ishte pasardhsi tjeter i hipnozes si nje menyre per te analizuar mendjen e pandergjegjeshme.

A shkaktohet hipnoza gjithmone?
JO. Se pari mjedisi duhet te jete i tille qe te qe te c'tendose njeriun dhe te elimnoje cdo lloj frike. Zakonisht ka dicka ne te cilen njeriu perqendron vemendjen. Ajo mund te jete nje objekt nje tingull i cili perseritet ne menyre konstante. Hipnotisti siguron qe personi te ndjehet rehat i shtendosur dhe mbi te gjitha te hyje i qete ne gjendjen e hipnozes. Ekzistojne ndryshime te medha ne ndjeshmerine e individeve ndaj hipnotizimit dhe psikologet nuk kane identifikuar ende nje personalitet te qarte te hipnotizueshem. Por mendohet se personat me te pershtatshem per hipnoze jane ata qe kane imagjinate te mire dhe aftesine per te fantazuar.

Ekzistojne disa teori per hipnozen ku perfshihen: teoria e gjendjes enderrore, teoria e rolit sociologjik dhe teoria e motivimit. Sipas teorise se gjendjes enderrore, hipnoza lidhet me nje gjendje te ndryshuar te ndergjegjes ne te cilen personi eshte ne gjendje te lartesuar sugjestionshmerie. Hilgard pohonte ne teorine e tij se ndergjegja mund te ndahet ne disa rrjedha te mendimit qe jane pjeserisht te pavaruara nga njera–tjetra.
Personi i hipnotizuar nuk eshte i vetedijshem per te gjitha ngjarjet qe ndodhin ne secilin nga nivelet e ndergjegjes. Ndersa Coe pohon se personat e hipnotizuar jane ne gjendje normale te ndergjegjes dhe perpiqen te arrijne objektivin qe u eshte vendosur nga hipnotizuesi.

Autosugjestionimi ose hipnoza e vetes eshte hipnoza qe nje person arrin ti beje vetes pa ndihmen dhe sherbimin e nje hipnotizuesi. Autosugjestionimi perdoret si hipnoterapi ne progamet vetndihmuese. Zakonisht perdoret per te mbajtur nje djet te qendrueshme si ne harrimin e disa zakoneve si psh pirja e cigares, droges, etje ose ne rritjen e vetestimes.

Hipnoza eshte perdorur per nje shumellojshmeri qellimesh si: kontrolli i dhimbjeve , ndryshimi i sjelljes , permirsimi i kujteses dhe modfikimi i perceptimit.
Mendohet se hipnoza e lejon individin ta ndaje ndergjegjen ne 2 nivele dhe se ne hipnoze dhimbja nuk perjetohet ne nje nivel te ndergjegjshem te vetedijes. Hipnoza eshte perdorur gjithashtu per et ndihmuar individet qe te kujtojne ngjarjet e shkuara.

Pra hipnoza ka ne histori shume te gjate ka pasur nje ndikim te madh dhe ka qene nje faktor determinues per shume kohe , por ne ditet tona roli i saj eshte minimizuar dhe reduktuar shume pasi nuk vazhdon te kete te njejtin efektivitet. Pra sic duket kane dale metoda me efikase dhe hipnoza ka qene hyjnizuar mr teper se duhej. Ne sherbimet psikologjike gjithashu nuk perdoret me pasi nuk lejon krijmin e mardhenies psikolog –klient. Ndonese ky perdorim i hopnozes nuk jep gjithmone efekte pozitive, kjo gjendje e ndryshuar e ndergjegjes vazhdon te zgjoje interesin e psikologeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://dj3mte-e-d3tit.tk
dorentina
Admin
Admin
dorentina

Female Numri i postimeve : 25
Age : 31
Vend Ndodhja : rennes france
Puna/Hobi : muzik, sport
Humor : mdr,
Registration date : 31/05/2008

Character sheet
arsen:
HIPNOZA... ! Left_bar_bleue1/1HIPNOZA... ! Empty_bar_bleue  (1/1)

HIPNOZA... ! Empty
MesazhTitulli: Re: HIPNOZA... !   HIPNOZA... ! Icon_minitimeSun Jul 13 2008, 16:14

te gjitha keto qe ke shkruajt i ke ne kok apo i ke mar ne internet!!!!!!!!!!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://dorentinabis.skyrock.com/
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 140
Age : 33
Vend Ndodhja : Durres
Puna/Hobi : Tatto
Registration date : 01/05/2008

HIPNOZA... ! Empty
MesazhTitulli: Re: HIPNOZA... !   HIPNOZA... ! Icon_minitimeSun Jul 13 2008, 21:27

dorentina shkruajti:
te gjitha keto qe ke shkruajt i ke ne kok apo i ke mar ne internet!!!!!!!!!!!!!!
Ca Ne Koke Ca Mi Ka Mesuar Interneti Wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://dj3mte-e-d3tit.tk
dorentina
Admin
Admin
dorentina

Female Numri i postimeve : 25
Age : 31
Vend Ndodhja : rennes france
Puna/Hobi : muzik, sport
Humor : mdr,
Registration date : 31/05/2008

Character sheet
arsen:
HIPNOZA... ! Left_bar_bleue1/1HIPNOZA... ! Empty_bar_bleue  (1/1)

HIPNOZA... ! Empty
MesazhTitulli: Re: HIPNOZA... !   HIPNOZA... ! Icon_minitimeSun Jul 13 2008, 22:10

VeRy`ImPoRtAnT`PeRsOn shkruajti:
dorentina shkruajti:
te gjitha keto qe ke shkruajt i ke ne kok apo i ke mar ne internet!!!!!!!!!!!!!!
Ca Ne Koke Ca Mi Ka Mesuar Interneti Wink
domethen qenke i zgjuar
lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://dorentinabis.skyrock.com/
Admin
Admin
Admin


Male Numri i postimeve : 140
Age : 33
Vend Ndodhja : Durres
Puna/Hobi : Tatto
Registration date : 01/05/2008

HIPNOZA... ! Empty
MesazhTitulli: Re: HIPNOZA... !   HIPNOZA... ! Icon_minitimeMon Jul 14 2008, 22:19

dorentina shkruajti:
VeRy`ImPoRtAnT`PeRsOn shkruajti:
dorentina shkruajti:
te gjitha keto qe ke shkruajt i ke ne kok apo i ke mar ne internet!!!!!!!!!!!!!!
Ca Ne Koke Ca Mi Ka Mesuar Interneti Wink
domethen qenke i zgjuar
lol!eh.... Kete Nuk Mund Ta Them Une Kete Duhet Ta Thone Te Tjeret Nese Jam i Zgjuar Apo Jo....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://dj3mte-e-d3tit.tk
Sponsored content
HIPNOZA... ! Empty
MesazhTitulli: Re: HIPNOZA... !   HIPNOZA... ! Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
HIPNOZA... !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
One-love :: Shkenca Sociale :: Psikologjia-
Kėrce tek: